AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA
 

Styczniki i termiczne przekaźniki przeciążeniowe

W ofercie firmy Sigma znajdują się m.in. styczniki i termiczne przekaźniki przeciążeniowe:
  • styczniki trójpolowe, napięcie cewki: 230 V AC
  • styczniki trójpolowe z podwójną cewką, napięcie cewki: 230 V AC
  • styczniki do załączania pojemności, napięcie cewki: 230 V AC
  • styczniki trójpolowe, napięcie cewki: 24 V DC; 48 V DC; 100 - 240 V AC / 100 - 220 V DC (wspólna cewka)
  • styczniki czteropolowe (4NO i 2NO+2NC), napięcie cewki: 230 V AC
  • sześcio- i ośmiopolowy stycznik rewersyjny, napięcie cewki: 230 V AC
  • termiczne przekaźniki przeciążeniowe
  • mini styczniki trójpolowe, napięcie cewki: 24 V DC; 230 V AC
  • termiczne przekaźniki przeciążeniowe do mini styczników

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą, zaprezentowaną w załączonym katalogu SIGMA "Styczniki i termiczne przekaźniki przeciążeniowe"
SIGMA
Styczniki i termiczne przekaźniki przeciążeniowe
(pdf; 650 kB)
 
INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA STYCZNIKÓW NISKONAPIĘCIOWYCH
DEFINICJA PRODUKTU
Stycznik to urządzenie łączące, które umożliwia otwieranie i zamykanie obwodu elektrycznego, a jego normalna pozycja jest równoważna z pozycją otwarcia. Jeżeli chodzi o parametry pracy i użytkowania, najważniejszymi cechami stycznika są, w porównaniu do innych wyłączników, zdolność stycznika do częstego otwierania/zamykania i jednocześnie sterowanie zdalne. Styczniki są wykonane z komponentów, które mogą przewodzić prądy główne oraz mechanizmu wyzwalającego przełączenie. Komponentami przewodzącymi prąd są styki główne i dodatkowe, separator stosowany w stycznikach wysokoprądowych (tzw komory wygaszacza łuku) i terminale przyłączeniowe. Elementami systemu wyzwalającego są rdzeń żelazny, cewka i sprężyna.

ZASADY DZIAŁANIA
W momencie podania zasilania na cewkę, dochodzi do wzbudzenia prądu w wewnętrznej przestrzeni cewki. Pole magnetyczne, który pojawia się jako efekt tego pobudzenia, ciągnie ku sobie wewnętrzny blok metalowy. Szyna zamontowana na tym bloku metalowym może być wyposażone w część stałą. Ze względu na siłę tego ruchu ciągnącego następuje napięcie sprężyny bocznikowej. W momencie odcięcia elementu ciągnącego cewki, wzbudzenie wewnętrzne ustaje, a pole magnetyczne zanika. W rezultacie tego, w celu zniwelowania wszelkiej siły działającej na sprężynę bocznikową, sprężyna alokuje części ruchome z częścią stałą. Tym samym styki łączące na tych częściach zostają odłączone od siebie i prąd nie może płynąć w obwodzie.

KATEGORIE UŻYTKOWANIA
Jest to element przełącznikowy, który może zamykać obwód w celu umożliwienia przepływu prądu zarówno w normalnym stanie obwodu, jak też w stanie przeciążenia, oraz który posiada takie cechy, które umożliwiają mu odłączenie prądu poprzez sterowanie zdalne. Są one wykorzystywane prawie we wszystkich obwodach i systemach takich, jak: systemy kompensacyjne, grzewcze, chłodzące, sterowanie silnikami elektrycznymi itd.

SPECYFIKACJE TECHNICZNE
Niskonapięciowe styczniki elektryczne Sigma charakteryzują się tym, że można je eksploatować w warunkach napięcia znamionowego 380 V - 440 V. Styczniki są zdolne do pracy w zakresie od -5°C do +55°C oraz mogą być eksploatowane na wysokości 3000 m bez żadnego problemu.
Niskonapięciowe styczniki elektryczne Sigma posiadają, jako mechaniczne, standardowe styki dod. 1NO+1NC połączone ze sobą i mogą pracować przy częstotliwości 50/60 Hz.

Czytaj więcej (pdf; 350 kB)
 
INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA STYCZNIKÓW DO ZAŁĄCZANIA KONDENSATORÓW
OPIS
Styczniki do kompensacji służą do załączania kondensatorów. W czasie załączania pojemności w warunkach przejściowych (1-2 milisekund) pojawia się prąd 200 x In, 3-15kHz. Ograniczamy wysokie prądy w czasie trwania warunków przejściowych poprzez włączenie rezystorów. W ten sposób styki główne stycznika zostają zabezpieczone przed wysokim prądem i żywotność stycznika ulega wydłużeniu.

ZASADA DZIAŁANIA
Gdy doprowadzamy zasilanie do stycznika, najpierw połączone zostają styki wstępnego ładowania z rezystorami. Zostaje ograniczony wysoki prąd. Po ustaniu warunków przejściowych zostają załączone styki główne stycznika i płynie przez nie prąd znamionowy kondensatora. Po załączeniu styków głównych stycznika zostają rozłączone styki wstępnego ładowania. Budowa styczników jest pokazana na schematach.

Czytaj więcej (pdf; 350 kB)
 
                                           
 
Newsletter
Na powyższy adres będziesz otrzymywał najświeższe
infromacje dotyczące oferty oraz nowości
 
Copyright by ASTAT 2017 - All rights reserved     Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki prywatności Cookies administracja: LUKALA